Townscream
 

Townscream
 

Ács Péter – basszusgitár
Baross Gábor – dob
Gál Béla – cselló, szintetizátor
Vedres Csaba – billentyűsök, ének

 


A Townscream zenekar megalakulásának gyökerei az 1995-ben az FMH-ban adott szólózongora-koncertjeimhez nyúlnak vissza. Ezeken többször is közreműködött bőgő és dob olyan darabokban, mint például “A sötét szoba meséi” vagy a “Mire megvirrad”. Baross Gábort – akivel több zenekarban is játszottunk közösen – kértem meg, hogy játsszon dobon, majd több bőgőssel is dolgoztunk, végül rátaláltunk Ács Péterre. Ekkor feldolgoztuk egy-két régebbi darabomat is. Amikor már elég sok számot tudtunk hármasban játszani, felvetődött az ötlet, hogy szükségünk lenne még egy hangszerre, mivel hosszú távon nem lett volna változatos a hangzás. Ács Péter ajánlotta Gál Béla csellistát, aki igen jól zongorázott és szintetizátora is volt. Ekkor nekiláttunk közösen dolgozni, 1996 végére már a zenekar neve is megvolt, s lassanként elkészült az első két részes műsorunk. Ehhez egyelőre szükség volt a szólódarabjaimra is, hiszen a Townscream eleinte a szólókoncert-sorozatomba épült be.

Townscream

1995 december tájékára tesszük tehát a megalakulás idejét, de Townscream néven 1996 decemberében játszottunk először. Koncertjeinket Egervári Gábor hangosította és a szövegeinket is ő írta. Zenénk talán a progresszív rockhoz állt legközelebb, különösségét a két vonós hangszer sajátosan "komolyzenei" hatása adta. 1997 elején volt néhány koncertünk, ezután jelent meg első és eddigi egyetlen lemezünk, a “Nagyvárosi ikonok". (Egy másik CD megjelentetése is tervbe van véve “Zsoldosok" címmel, ennek anyagát részben régi koncertfelvételek, részben pedig régebbi stúdiójellegű felvételek adják, de a rajta lévő számokról, felvételekről még nem sikerült a zenekarnak pontosan megegyeznie.) 1997 második felében meglehetősen keveset koncerteztünk. 1998 őszétől koncertjeinket a Lágymányosi Közösségi Ház fogadta be, ahol havonta egy alkalommal játszottunk, de annak ellenére, hogy a koncertek sikeresnek voltak mondhatók, s a közönség létszáma is egyre növekedett, három alkalom után elestünk ettől a lehetőségtől.

1998 nyarán új zenei hatások értek a techno felől. A Townscream természetesen nem lett technozenekar, de a techno töredezettségében, újszerű, repetitív hangzásában új zenei kifejezési eszközökre találtam, amelyeket beépítettünk a zenénkbe, eltávolodva az addigi progresszív vonaltól. (E számok egy része – természetesen más hangszerelésben – hallható az "Ephata I." c. lemezen.)

1999 tavaszán még adtunk két koncertet az FMH-ban, de a próbák és koncertek szervezésének megnehezedő feltételei fokozatosan felőrölték erőinket, így 1999 őszén, amikor családommal Pécsre költöztem, a zenekar gyakorlatilag megszűnt.
.

 

Townscream

Kapcsolódó anyagok a honlapon:
   Az archív anyagok között számos plakát, szórólap és koncertkép tekinthető meg
  
Vedres Csaba Z Magazin 1998/2.
   Interjú a Townscream zenészeivel El Mellotron, 1998/5
  
TOWNSCREAM: Nagyvárosi Ikonok (lemezkritika) Rockinform (?), időpont: ismeretlen
   Levetni a progresszív jelzőt Parnasszusocska, 1999 eleje (?)

  
Interjú – Townscream Zászlónk, 1999. 5. szám
  
Városban pusztai magányod – A Szív, 2014 március
 


Utolsó módosítás: 2023. október 31.
 

www.vedrescsaba.hu