A Kairosz kvartett



Kairosz kvartettA Kairosz vonósnégyest 2004 novemberében szerveztem meg Gyermán Júlia és Molnár Zsófia segítségével.

Tagsága a következő volt:

   Gyermán Júlia – hegedű
   Molnár Zsófia – hegedű
   Cs. Nagy Tamás – brácsa
   Sipos Gábor Gergő – cselló

Én billentyűs hangszereken játszottam: a produkció Vedres Csaba és a Kairosz kvartett néven lépett fel.

Bemutató koncertünket 2004 novemberében tartottuk a Fonó Budai Zeneházban (ekkor még Fodor Tamás töltötte be a brácsás posztot). Az első három alkalommal (2004 november és december, 2005 március) az elektronikus és akusztikus zene ötvözésével próbálkoztunk meg. E kezdeti kísérletek után a Kairosz a klasszikus zongoraötös hangzásban találta meg igazi önmagát: 2005 májusa után már minden fellépésünk tisztán ebben a felállásban szólalt meg.

2005 márciusában Fodor Tamás rengeteg egyéb elfoglaltsága miatt kivált a zenekarból. Barátsággal váltunk el tőle, megköszönve munkáját. Ezután közel másfél hónapig brácsás nélkül maradtunk. 2005 májusában Móré László kitűnő beugrásával segített ki minket, majd szinte ugyanebben az időben találtunk rá állandó brácsásunkra, Cs. Nagy Tamásra, akivel először 2005. június 11-én játszottunk a Zeneakadémián.

Mi volt a Kairosz célja? Hallgatható kortárs „komolyzenei” darabok előadása. A kortárs avantgarde zene válságából kifelé vezető egyik lehetséges útnak a populáris zene – mint zenei köznyelv – magas kultúrába való felemelését tartottuk. Éppen ebből adódott a Kairosz felemás helyzete is. Akik zenénkre kikapcsolódni, szórakozni szerettek volna, nem találták meg a számításukat, hiszen a Kairosz zenéje szórakoztató vagy háttérzenének egyaránt alkalmatlan volt. Akik viszont „komolyzenei koncertre” vágytak, szintén csalódtak, hiszen Mozart, Schubert vagy Bartók művei nem szerepeltek a műsorunkon.

Hosszú távú célunk az lett volna, hogy a Brodsky ill. a Kronos Quartethez hasonló „köztes” helyet foglaljunk el a zenei életben, hiszen a kvartett tagjai mind Zeneakadémiát végzett, képzett muzsikusok voltak, akik különböző szimfonikus és kamarazenekari munkájuk mellett zenetanárként is dolgoztak, míg a „másik oldalt” az én munkásságom képviselte.

Első CD-nk Áldott idő címmel 2006 decemberében jelent meg. A lemez többek között egy négytételes zongoraötöst, valamint két rockzenei alkotás: a System of a Down zenekar Toxicity és a Van Der Graaf Generator The Siren Song c. számának a feldolgozását tartalmazza. A második, Chick Corea tiszteletére – Children's Songs variációk című lemezünkön (2007) a címadó zongoraciklus darabjainak a zongorára vagy zongoraötösre készült átiratai, valamint az e művekhez írt zenei kommentárok hallhatók.

Számos budapesti és vidéki helyszínen játszottunk. Együttesünk rendszeres szereplője volt a minden évben megrendezett Református Zenei Fesztiválnak; felléptünk a Zeneakadémián és a kapolcsi Művészetek Völgye fesztivál keretében is, 2008 szeptemberében pedig Kovács-Cohner Róbert költővel tartottunk közös estet. Utolsó koncertünket 2010 februárjában tartottuk. Rá néhány napra kirobbanó pánikbetegségem miatt a zenekar a fellépések sorát folytatni nem tudta, így tevékenysége búcsúkoncert és hivatalos „felbomlás” nélkül sajnálatos módon megszűnt. Nagy örömünkre a két CD-nk anyagát több rádióadó rendszeresen műsorára tűzi mind a mai napig.

Kapcsolódó anyagok a honlapon:
   Videók
   A galériában sok koncertről található fénykép, az archív anyagok között számos plakát tekinthető meg

   Angyalmuzsika – Teofil, 2008. október
   Vedres Csaba & Kairosz Quartet: Children's Songs Variations – Rockinform, 2008. február
   Korszakváltó zene pécsiekkel a dzsessz és a rock nyomában – Dunántúli napló, 2007. december 7.
  
Szelíd forradalmár – Vedres Csaba kategorizálhatatlan zenei világa Új Ember, 2007. február 25.
  
Napsütötte délutánok – A Kairosz bemutatta legújabb lemezét... – Magyar Nemzet, 2006. december 19.
   Interjú Vedres Csabával... Magyar Könnyűzenei és Kulturális Alapítvány, 2006. december 19.
  
Zene – álarc nélkül Szentendrei tükör, 2006. február
   Sikerkoncert a Városházán Szentendre és Vidéke, 2005. november 25.
  
MűvészvárosGondolat Városi TV Szentendre, 2005. november 23.
  
Zűrzavaros élvezet Magtárlap, 2005. augusztus 2.
   Különös alakú puzzle-darabka vagyunkEcho, 2005/1.
   A Kairosz a FonóbanMagyar Nemzet, 2004. december 21.
  

Utolsó módosítás: 2022. július 17.
 

www.vedrescsaba.hu